Eğer otomatik vitesli bir arabaya sahipseniz veya gün içinde otomatik vites bir arabayı sıklıkla kullanıyorsanız rahatlığı olduğu kadar dikkat edilmesi gerekenler de var tabiki.
Otomatik Vitesli Arabada Asla Yapmamanız Gereken 9 Şey!

 Eğer otomatik vitesli bir arabaya sahipseniz veya gün içinde otomatik vites bir arabayı sıklıkla kullanıyorsanız rahatlığı olduğu kadar dikkat edilmesi gerekenler de var tabiki. Evet, otomatik vitesli bir aracı kullanma araba kullanmaya yeni başlayanlar için gerçekten bulunmaz bir nimettir. Kolay, hızlı ve tabi ki sınır yok! Ancak tabiki de otomatik vites araba kullanan bir çok sürücü arabayı kullanırken araca zarar verecek hatalar yapmakta.

 Kullanışı göründüğü kadar kolay olan bu tip araçlarda kazandığımız bazı kötü alışkanlıklar otomatik vites aracınızın şanzımanını bozabilir ve başınıza çok büyük maaliyetler açabilir! Ve şunu da unutmayın ki otomatik vites bir aracın şanzımanına herhangi bir zarar gelirse onu tamir etmek istediğimiz zaman götürdüğümüz oto tamircilerin çoğu şanzımanın komple değişip yeni şanzımanın takılmasını söyleyecektir.

 İşte bizde WebteGez olarak otomatik vites kullanan takipçilerimizin rahatlığını önemiyoruz ve otomatik vitesli araba asla yapmamanız gereken 9 şeyi size listeledik.

1. Eğer arabada uzun süre duracaksanız vitesi yürür modunda yani "D" kademesinde asla bırakmayın!

Otomatik Vitesli Arabada Asla Yapmamanız Gereken 9 Şey!

 Çok uzun süre arabanızda oturacağınız zamanlar olduğu zaman vites kademesini arabanızın asla sürüş modunda yani "D" kademesinde olmamasına, park modunda yani "P" kademesinde olmasına dikkat etmeniz gerekmekte.

 Bunun sebebi vites konumu eğer uzun süre "D" kademesinde kalırsa aşırı ısınma nedeniyle otomatik şanzımanınıza ciddi şekilde zarar verip tahrip edebilir. Bu durumda aracınızı kapatmayı veya en azından vitesi park moduna yani "P" kademesine almak aracınız için en iyisi olacaktır.

 2. El frenini kullanmayı unutmayın!

Otomatik Vitesli Arabada Asla Yapmamanız Gereken 9 Şey!

 Arabanıza iyi davranın, size sevgiyle cevap verecektir. Aracınızın el frenini çekmeden olduğunuz yerde sadece park modunda yani vitesin "P" kademesinde bekleyerek beklemenizi aracanız yanlış kullanım olarak algılar ve başınıza gene ciddi zararlar açabilir. El frenini çekmeyi unutup park modunda beklemek fren mandallarına ciddi zararlar verebilir!

 3. Aracınızla yokuş aşağı inerken vitesi boşa "N"ye almayın!

Otomatik Vitesli Arabada Asla Yapmamanız Gereken 9 Şey!

 Gazdan tasarruf edeceğim derken daha fazla gaz harcamayın. Öte yandan aracınızla yokuş aşağı vites boşta inmeniz sizi tehlikeye dahi sokabilir. Çünkü aracınızı kontrol etmekte zorlanmanız araç kullanırken isteyeceğiniz en son şey olurdu herhalde?

 Ayrıca bu şekilde araç sürmeniz gene şanzımanınız için oldukça zararlıdır ve size ciddi maaliyetler ile geri dönüş yapabilir.

4. Trafiğe takıldığınız zamanlarda veya ışıklarda yeşil ışığın yanmasını beklediğiniz zamanlarda vitesi boşta "N"de tutmayın!

Otomatik Vitesli Arabada Asla Yapmamanız Gereken 9 Şey!

 Büyük şehirler de yaşayan nerdeyse herkes trafik sorunu muhakkak yaşıyor. Ve buda hem zamanınızı hemde paranızı harcayarak can sıkıntısından başka bir şey yapmıyor. Böyle durumlarda vitesiniz "N" kademesindeyken yani vitesiniz boştayken beklemeniz çok büyük bir hatadır. Çünkü bu durum aracınızın otomatik şanzımanına çeşitli zararlar verebilir.

 Öte yandan vitesi boşta uzun süre bekleyerek yakıt tasarrufundan kaçacağınızı ne kadar düşünseniz de aslında bu tam tersi bir durumdur.

 Bir diğer konuda az önce yukarıda belirttiğim gibi "N" kademesinde ki aracınızda hızlı manevralar yapamaz aracınızın kontrolünü kaybedebilirsiniz!

 Bunun için yapmanız gereken trafikte dur-kalk çok olduğu için ve ışıklarda da o kadar çok uzun süre beklemeyeceğiniz için vitesinizi sürüş modunda yani "D" kademesinde olduğu gibi bırakıp sadece ayağınızla frene basmanız aracınız ve sizin için en iyisi olacaktır.

 5.  Aracınızı tamamen durdurmadan park moduna "P"ye almayın!

Otomatik Vitesli Arabada Asla Yapmamanız Gereken 9 Şey!

 Arabanızı bir yere park ederken çok aceleniz olmuş olabilir veya hızlı hareket etmeyi seviyor olabilirsiniz, fakat aracınızı tamamen durdurmadan vitesi hemen park moduna yani "P" ye kesinlikle almamaya dikkat edin.

 Gerçi böyle bir şeyi yapmana bazı arabalar izin vermiyor ama izin veren arabalarda yapanlar maalesef çok var! Ayreten bunu yapmanız otomatik vites aracınızın şanzımanını çalışması için kullanılan kilitleme pimine zarar verebilir ve hatta bu pimin kırılmasına bile sebep olabilirsiniz. Bu yüzden böyle durumlarda asla acele etmeyin. Önce aracınızı tamamen durdurun ve daha sonra tamamen durdurduktan sonra aracınızı park moduna alıp el frenini çekiniz.

 Bilgi: Park modu araç giderken sadece bir konuya mahsus kullanılır o da eğer aracınızı sürdüğünüz zemin kaygansa yani mesela karlı bir yolda aracınızı sürdüğünüz de aracınızın kaydığını anladığınız an kaymasını engellemek için güvenliğiniz açısından o esnada park modunu kullanabilirsiniz. Onun haricinde aracınızı tamamen durdurunuz.

 6. İçeceklerinizin sıvılarını şanzımana girmesine izin vermeyin!

Otomatik Vitesli Arabada Asla Yapmamanız Gereken 9 Şey!

 Sıvılara dikkat! Eğer aracınızın şanzımanına bir şekilde bir sıvı girdiyse üzgünüz, geçmiş olsun! En küçük miktarda bir sıvının şanzımana kaçması bile aracınızın otomatik şanzımanını yenisi ile değiştirilmesi kaçınılmaz olabilir.

 7. Aracınızın benzin deposunu düşük tutmaktan kaçının!

Otomatik Vitesli Arabada Asla Yapmamanız Gereken 9 Şey!

 Araç deponuzun en az 1/4'ü muhakkak dolu olmalıdır. Bunun bir kaç nedeni tabi ki var. Bunun birincisi, yakıt deposunda gösterilen yakıt durumu her zaman doğru olmayabiliyor ve aracınız sizi beklediğinizden daha erken yolda bırakabilir.

 İkincisi olarak, düşük gaz seviyesi aracınıza zarar verebilir. Çünkü aracınızın yakıtı olmayan yerleri yağlanmış halde olacaktır. Bu neden özellikle otomatik vitesli araçlar için oldukça önemlidir.

 8. Aracınızı tamamen durdurmadan "D"den "R"ye almayın!

Otomatik Vitesli Arabada Asla Yapmamanız Gereken 9 Şey!

 Aracınızla bir yere hızlı park etmek isterken veya hiç zaman kaybetmeden aracınız yürür haldeyken geri gitmeniz gerekirken aracınızı tamamen durdurmadan araç vitesini sürüş modundan yani "D"den geri vitese yani "R" ye alıp ve ardından gaza dokunmanız aracınızı zorlayacak ve şanzımanınız için gerçekten ciddi zararlar verecektir.

 Bunun için size şiddetle bu şekilde yapmanızı önermiyoruz. Yapmanız gereken tek şey aracınızı geri vitese alıp geri gitmeye başlamadan önce tamamen durdurmak, aracınızı tamamen durduktan sonra geri vitese alıp geri gitmenizdir. Diğer türlü otomatik şanzımana çok fazla baskı uygulamak bence hiç iyi bir fikir değil.

 9. Otomatik vitesli bir araçta sürüş yaparken sadece bir ayağınızı kullanın!

Otomatik Vitesli Arabada Asla Yapmamanız Gereken 9 Şey!

 Otomatik vitesli bir aracı kullanırken sadece bir ayağınızı kullanmak her zaman daha iyi olacaktır. Aramızda bazılarımız halen iki ayağının kullanılmasını gerekli olduğu görüşündeler. Güvenliğiniz için her zaman sadece bir ayağınızı kullanmanızı öneriyoruz.

 Peki sizin otomatik vitesli bir aracınız var mı?
 Veya aracınızın kontrol edişinizi nasıl buluyorsunuz?
 Tercihlerinizi aşağıda ki yorumlarda belirterek bu yazımızı okuyan diğer arkadaşlara da yardımcı olabilirsiniz.
Önceki Yazı
Şuan okuğunuz yazı en son yazıdır.
Sonrası Yazı
Önceki Kayıt
Batuhan Pol

Batuhan P.

12'li yaşlarda tanıştığım bu sektöre şuanla beraber olmak üzere 10 yıldır sürdürmekteyim. Küçük yaşlarda milyonların girdiği projeler yapsamda çocukluk aklım ve imkanlar dolayısıyla erken biten maceralar oldu. Şimdi ise yerlerinde başkaların yaptığı projeler var. Yoksa bende milyoner olurdum heralde :)

Post A Comment:

0 comments: